Pasilla (chilaca)
Ak niekedy navštívite Mexiko a ochutnáte omáčku mole negro alebo mole rojo vypýtajte si od kuchára recept a bežte si na miestny trh kúpiť papričkypasilla. Predávajú sa v čerstvom ale aj sušenom stave ako korenie. Zvláštnosťou týchto tmavozelených papričiek je to, že po usušení nadobudnú tmavohnedú až čiernu farbu. Údené sa používajú do omáčky mole negro.
Pálivosť sa pohybuje od 1,000-3,999 Scovilleho stupnice
Sassafras
Sassafras belavýje strom vyskytujúci sa hlavne na východe Spojených štátov a v Ázii. Patrí do čelade vavrínovitých a predmetom využitia sú hlavne listy, plody a koreň obsahujúce éterický olej safrol. Tento olej vo vyšších dávkach pôsobí halucinogénne.
Usušené a zomleté listy sa inak nazývajú aj filé a sú tradičnou koreninou indiánskych a kreolských jedál v južných štátoch Ameriky, hlavne v Lousiane. Nakoľko listy sa varom stávajú vláknitými a drsnými, korenie sa pridáva do jedla až tesne pred servírovaním.
Shiso (japonská bazalka-perilla)
Táto jednoročná rastlina patrí do čelade Lamiaceae kam patrí aj mäta. Jej domovom sú horské oblasti Indie a Číny odkiaľ sa postupne rozšírila do celej juhovýchodnej Ázie. Keďže je to rastlina mierneho pásma nie je problém ju dopestovať aj na Slovensku.
Na ochutenie jedál sa používajú hlavne semená, klíčky a listy, ktoré majú jemne nahorkastú a citrusovo – korenistú chuť. Dá sa s ňou nahradiť bazalka aj mäta.
Amchur
Toto okrovo-žlté korenie sa získava z nezrelých plodov mangovníka indického. Je obľúbené hlavne v juhovýchodnej Ázii a Indii. Nakrájané zelené plody mangovníka sa sušia na slnku, následne sa zomelú a použijú v kuchyni.
Amchur prášok má príjemne sladko kyslú chuť s jemnými tónmi sušeného ovocia. Výborne nahrádza v jedlách limetkovú alebo citrónovú šťavu. Hodí sa do marinád, ku kuraciemu či jahňaciemu mäsu, zelenine alebo do ovocných koktailov.