Už ste počuli o liečivej bylinke s názvom Medvedí cesnak? Možno sa pýtate, prečo ten prívlastok medvedí. Keď sa medvede prebúdzajú zo svojho dlhého zimného spánku, svojimi živočíšnymi reflexami nachádzajú práve túto zdravú rastlinku, ktorej konzumáciou si dopĺňajú stratené vitamíny, tvoria imunitu voči jarnej únave či chorobám, no pritom sa aj zasýtia, avšak samozrejme diétnejším spôsobom, nakoľko v období jari začína ich očista, diéta. Priberať totiž začínajú opäť až pred zimným spánkom.

zeleň

Medvede ale nie sú jediným konzumentom tejto liečivej bylinky, medvedí cesnak má zdraviu prospešné a potrebné účinky aj na človeka, najmä v období jari. Práve začiatkom jari, kedy nám hrozí jarná únava, oslabenie organizmu a chrípky, vyrastá zo zeme i tento dar prírody a nejeden človek si ho ide nazbierať. No aby som bol presnejší, začiatkom jari sa zbierajú iba jeho listy vychádzajúce z vlhkej pôdy. Najčastajšie v lesoch, v niektorých prípadoch i parkoch. Nájdeme ich hlavne na tmavších miestach chránených stromami. Už tieto listy majú spomenuté prospešné účinky na náš organizmus. Mali by sa zbierať zo začiaku, pokiaľ sú viditeľne mladé, čerstvé a disponujú vitamínmi C,B, selénom, alicínom a sírovými látkami.

česnek

Prečo sa ale týmto, na prvý pohľad listom, vraví cesnak? Tvar v podobe cibuľky sa vyberá až na jeseň ba dokonca až cez zimu, ale najznámejšia je asi spomínaná jarná forma listu, ktorý už z diaľky cítiť arómou cesnaku. Aj v procese konzumácie cítime jasnú podobu s cesnakom, kvôli takmer totožnej chuti. Takéto listy môžeme zajedať s maslovým chlebom, pečivom, ale rovnako ich môžeme pridať do rôznych varených jedál a mnohých receptov. Môžeme z nich ale aj pripraviť chutný šalát, dať ich do polievky, alebo využiť ako alternatívu klasického cesnaku, napríklad ich môžete pridať i do špenátu.