Pestrec mariánsky je bodliak, ktorý kvitne krásnou, sýto fialovou farbou. Keďže sa nejedná o náš pôvodný druh, je potrebné ho pestovať cielene, ako jednoročnú rastlinu.
Výsev semien
Semená môžete vysievať priamo do voľnej pôdy. Asi sa pýtate, ako ich zoženiete. Pravdou je, že na nich nenarazíte úplne bežne ani v špecializovaných predajniach. Našťastie existuje jedno riešenie, ktoré nie je navyše ani príliš drahé. Kúpte si čaj, určený na konzumácia. Vopred však skontrolujte, či sa jedná o celé semená. niektoré výrobky sa totiž predávajú už drvené a z tých by ste nevypestovali nič. Pred tým, ako ich umiestnite do pôdy, môžete vyskúšať ich klíčivosť. Na navlhčenú papierovú vreckovku položte pár semien, ktoré prikryjete mikroténovým vrecúškom. Ak začnú semená v priebehu dvoch týždňov klíčiť, sú v poriadku a vhodné na pestovanie rastlín.
Výsev môžete zrealizovať už v priebehu apríla. Radšej však počkajte až do druhej polovice. Semená nemusíte sadiť veľmi hlboko, bohato postačí jeden a pol centimetra. V dospelosti sa jedná o mohutný bodliak, ktorý dorastá až do výšky metra a pol. Ak sa teda objavia prvé nadzemné časti mladých rastliniek, pretrhajte ich na vzdialenosť tridsať centimetrov. Medzery medzi jednotlivými riadkami, by mali byť asi päťdesiat centimetrov.
Bodliak najprv začína vytvárať mohutnú prízemnú ružicu, ktorá sa niekoľko týždňov rozrastá iba do šírky. Následne sa začne tvoriť stonka. Fialové kvety môžete očakávať koncom leta.
Zber, sušenie a uskladnenie semien
Vyzretý bodliak sa podobá na odkvitnuté púpavy. So zberom začnite ešte skôr ako vietor tieto semená rozfúka po okolí. Poodstrihávajte celé vrchné časti rastliny, ktoré nechajte uschnúť na slnku, alebo suchej miestnosti v interiéri. Je dobré ak pod nich umiestnite plachtu, ktorá zachytí vypadnuté semienka. keď budú bodliaky suché, pomocou drevenej varechy z nich vytlčte semená. tie je ešte potrebné dosušiť a ručne očistiť od drobných nečistôt.
Suché semená uložte do uzatvárateľnej sklenenej fľaše a skladujte na tmavom mieste.