Činnosť búrz je v prvom rade zaistenie optimálnych podmienok pre pohyb cenných papierov, ako aj stanovenie trhových cien, šírenie informácií a udržiavanie úrovne profesionality medzi účastníkmi trhu. Dalo by sa tvrdiť, že akciový trh je ukazovateľom a regulátorom ekonomiky.
Napríklad v Spojených štátochje 13 búrz, vrátane najväčšieho svetového burze NYSE Euronext – New York Stock Exchange. Tieto burzy sú považované za symboly finančnej sily a zaberajú vedúcu pozíciu, pokiaľ ide o kapitalizáciu.
V Japonskuv súčasnosti existuje 9 burzových bánk. Medzi tieto burzy patrí Tokijská burza cenných papierov , ktorá je považovaná za jednu z najstarších búrz cenných papierov na svete.
Vo Veľkej Britániije to 22 búrz, vrátane LSE – Londýnskej burzy cenných papierov , ktorá je považovaná za poprednú svetovú finančnú burzu a jednou z najstarších búrz na svete. História Londýnskej burzy začalo v roku 1570, kedy Thomas Gresham – Finančný poradca kráľa postavil vlastné náklady Royal Exchange. Jedným z rysov Londýnskej burzy je, že je považovaná za jednu z najvýznamnejších medzinárodných búrz, pretože medzinárodný obchod s akciami tvorí asi 50%.
Samostatne na ázijskom trhu stojí za to zdôrazniť burzy v Šanghaji a Hongkongu . Šanghajská burza je považovaná za najväčšiu v Číne a tiež jednu z najväčších búrz z celého ázijského trhu. Nasleduje Hongkonská burza cenných papierov, ktorá vznikla v dôsledku zlúčenia dvoch búrz v roku 1947. Nasleduje Shenzhenská burza cenných papierov , ktorá bola založená v roku 1990 ako Burza cenných papierov v Šanghaji a je na zozname vedúcich výmen na ázijskom trhu. Do zoznamu je zahrnutých viac ako 1 200 spoločností. Medzi týmito spoločnosťami sú aj vládne organizácie, takže obchod s ich akciami je obmedzený.
Kanada, rovnako ako Japonsko, je známa jednou z najstarších a najväčších búrz na svete – Toronto Stock Exchange , ktorá bola založená v roku 1852. Táto burza je známa predovšetkým tým, že v 70-tych rokoch bol spustený prvý elektronický obchodný systém CATS na svete, ktorý je dnes široko používaný mnohými inými burzami.
Vo väčšine krajín, kde sa nachádzajú najväčšie svetové burzy cenných papierov, fungujú ich národné systémy na základe dlhoročných skúseností a historických osobitostí každej krajiny.